تو سط ابوتراب یغمایی

دفاع از رساله دکتری «بازنمایی علمی در نظریه میدان‌های کوانتومی»

نوشته شده در تاریخ ۱۵:۰۲:۰۰ ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ و در حوزه های اخبار مؤسسه - ۰ نظر
دفاع از رساله دکتری «بازنمایی علمی در نظریه میدان‌های کوانتومی»

 ابوتراب یغمایی، از رساله دکتری خود با عنوان «بازنمایی علمی در نظریه میدان‌های کوانتومی» دفاع کرد...

ابوتراب یغمایی دانشجوی مقطع دکتری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در رشته فلسفه علم امروز 16/12/1391 ساعت 10 صبح  با حضور استادان راهنما، مشاور، هیئت داوران، معاون و مدیر پژوهشی مؤسسه و جمعی از دانشجویان و علاقه‌مندان، در سالن کنفرانس موسسه از رساله دکتری خود دفاع کرد و با نمره 19/65 و درجه عالی موفق به اخذ درجه دکتری در این رشته نایل شد. شایان ذکر است که وی نخستین دانشجو است که از دوره دکتری فلسفه علم مؤسسه (ورودی بهمن‌ماه 1387 ) از رساله خود دفاع کرد و فارغ‌التحصیل شد.

هیئت ژوری به شرح ذیل در جلسه حضور داشتند:
دکتر امیراحسان کرباسی‌زاده (استاد راهنما)، دکتر محمدمهدی شیخ‌جباری (استاد مشاور)، دکتر افشین شفیعی (استاد داور)، دکتر علیرضا منصوری (استاد داور)، دکتر شاپور اعتماد (استاد داور)، دکتر حسین شیخ‌رضایی (استاد داور)

او خود در مقدمه رساله‌اش چنین می‌گوید: «این رساله با عنوان «بازنمایی علمی در نظریه میدان‌های کوانتومی»  نظریه‌ وجهی ـ‌ قصدی ـ جزئی از بازنمایی علمی را معرفی می‌کند و سعی می‌کند که آن را در مورد نحوه بازنمایی واقع‌گرایانه‌ نظریه میدان کوآنتومی از جهان نظریه ـ میدانی به کار گیرد. همچنین تلاش می‌کندتا نشان دهد که آن نظریه فلسفی در مورد این نظریه علمی خوب کار می‌کند و بنابراین نظریه‌ای مناسب و تأیید شده برای بازنمایی علمی است.»

او همچنین می‌گوید: در سال اول دوره دکتری بودم که با حمایت مؤسسه برای حضوردر مدرسه تابستانی «مبانی مکانیک کوآنتومی» به سوئیس رفتم. در آنجا تقریباً تمامی کلاس‌ها، درباره نظریه کوانتومی غیرنسبیتی بود.اما حرف‌های درِ گوشی اساتید مشخص می‌کرد فلاسفه از فلسفیدن در مورد این نظریه خسته شده‌اند و دوست دارند بساط خود را در زمین دیگری ـ یعنی زمین نظریه میدان کوآنتومی ـ پهن کنند. من هم به واسطه مدزدگی‌ام تصمیم گرفتم که طی سال‌های بعدی به این نظریه بپردازم. و این مسئله بستری فراهم کرد تا دانش فیزیکی خود را با خواندن مقالات فلسفی و مجلات علمی درباره این نظریه ارتقا بخشم.

نسخه صحافی شده رساله او به زودی در کتابخانه مؤسسه در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار خواهد گرفت