گفت‌وگوی حجت الاسلام دکتر خسروپناه با روزنامه ایران

سبک زندگی غربی، ما را به دروازه‌های تمدن اسلامی نمی‌رساند

نوشته شده در تاریخ ۱۴:۴۰:۰۰ ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ و در حوزه های اخبار حوزه ریاست - ۰ نظر
سبک زندگی غربی، ما را به دروازه‌های تمدن اسلامی نمی‌رساند

خسروپناه در گفت‌گو با روزنامه ایران گفت: اگر ما در علم و فناوری پیشرفت کنیم، اما سبک زندگی ما اسلامی - ایرانی نباشد، هیچ ارزشی ندارد. ما پیشرفتی را می‌خواهیم که در قالب یک تمدن اسلامی شکل گرفته باشد

بررسی محتوایی بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری در طول سفر به استان خراسان شمالی نشان می‌دهد ایجاد روحیه امید و استقامت در میان اقشار مختلف جامعه محور اصلی مدنظر معظم‌له است.
حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه استاد حوزه و دانشگاه و رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران در این باره و در گفت‌وگو با ضمن اشاره به این نکته که خداوند سبحان در قرآن کریم به پیامبر اسلام‌(ص) تأکید کردند که «فاستقم کماامرت» یعنی بر آنچه به تو امر شده است استقامت کن، گفت: بنابراین جامعه‌ای که به دنبال رشد و تعالی و پیشرفت است باید از صبر و استقامت و امید و نشاط برخوردار باشد. اگر بخواهیم شرایط جامعه امروز را ارزیابی کنیم باید گفت که روحیه امید و نشاط در جامعه امروز وجود دارد. معنای بیانات رهبری این نیست که جامعه امروز ما تهی از نشاط و امید است. انقلاب اسلامی در طول این 33سال همواره با جنگ‌های نظامی، فرهنگی، علمی و اقتصادی مواجه بوده ولی با استقامت توده مردم و خواص کشور در برابر این هجمه‌ها تا به حال ایستادگی کرده است.

استاد خسرو پناه ضمن بیان اینکه بی‌تردید تحریم برای ما نعمت محسوب می‌شود، در ادامه افزود: همین اواخر تحریم بنزین سبب شد تا کشور تا مقدار زیادی در تولید این فرآورده خودکفا شود. ما در شرایط تحریم هسته‌ای توانسته‌ایم به این توانمندی‌ها دست پیدا کنیم. شهید شهریاری و دیگر شهدای هسته‌ای کشورمان اگر در شرایط سخت تحریم از روحیه و امید و نشاط و استقامت برخوردار نبودند هرگز شرایط علوم هسته‌ای امروز کشورمان در این سطح قرار نداشت. مقام معظم رهبری می‌کوشند تا با روشنگری اجازه ندهند بدخواهان این روحیه صبر و استقامت و امید به آینده را از مردم بگیرند.


مردم ایران در جنگ اراده با دشمنان به سر می‌برند


این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: در وضعیت فعلی که با آن مواجهیم و در مقابل جبهه شیطانی امریکا و متحدانش قرار گرفته‌ایم نباید فکر کنیم نبرد فقط یک نبرد نظامی است که در مقطعی اتفاق می‌افتد و پایان می‌پذیرد بلکه باید این واقعیت را همواره در نظر داشته باشیم که به فرموده مقام معظم رهبری در سفر اخیرشان به خراسان شمالی جنگ با دشمن، نبرد اراده‌هاست و این نبرد یک مبارزه همه‌جانبه با شیاطین است که خودسازی و ارتقای ظرفیت وجودی خود و جامعه در آن حرف اول را می‌زند.

استاد خسرو پناه با اشاره به این مسئله که ما برای موجودیت شیطانی غرب یک دشمن محسوب می‌شویم و در حال دفاع از موجودیت خودمان نیز هستیم افزود: این دفاع فقط نظامی نیست بلکه ملت ما اگر از درون خود را تقویت کند و شیطان نفس را خوار و ذلیل کند در عرصه نبرد اقتصادی، علمی، فرهنگی و نظامی نیز پیروز میدان خواهد بود. ملتی که قصد کرده مستقل باشد باید بداند در مقابل تمدن منحطی قرار گرفته که گرگ صفت است.


خطرناک‌ترین شق سکولاریسم آن است که در حوزه‌های علمیه رسوخ کند


حجت‌الاسلام خسروپناه درباره تأکید مقام معظم رهبری در دیدار طلاب و روحانیون خراسان شمالی مبنی بر خطر نفوذ سکولاریسم در حوزه‌های علمیه با اشاره به این‌که حوزه‌های علمیه همواره با خطر رسوخ عرفی‌گری مواجه هستند، گفت: این‌که عده‌ای در حوزه‌ها سعی کنند طلاب و حوزویان از مسائل سیاسی دوری گزینند و کنار بکشند و نسبت به پدیده‌های سیاسی بی‌تفاوت باشند، بزرگترین خطری است که می‌تواند حوزه‌ها را تهدید کند و البته باید به این مسئله هم توجه کنیم که سکولاریسم در مقام عمل بسیار خطرناک‌تر از سکولاریسم در مقام نظر است. بی‌تردید این ‌مهم که دین و امر خداوند بهترین نسخه برای اداره جامعه است، نباید مورد غفلت قرار گیرد.


لزوم ارتباط روحانیون با جوانان


استاد عبدالحسین خسروپناه در ادامه گفت‌و‌گو با درباره این بخش از بیانات مقام معظم رهبری که بر لزوم ارتباط روحانیون با جوانان در جامعه تأکید داشتند، گفت: اگر بخواهیم بگوییم امروز روحانیت در چه سطحی از تعامل با بدنه اصلی جامعه قرار دارد، باید به این مسئله توجه داشته باشیم که امروز خلأهای بسیار زیادی در جامعه وجود دارد که جای روحانیت در آنها خالی است، روحانیت باید در بطن و عمق جامعه حضوری بانشاط، تأثیرگذار و صبورانه داشته باشد و در واقع باید گفت که روحانیت باید فداکارانه خود را وقف معنویت و تعالی جامعه نماید.


اشکالات فعلی در سبک زندگی ایرانیان به روند پرسرعت مدرنیزاسیون کردن جامعه در دوران پهلوی باز‌می‌گردد


رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران درباره بیانات مهم مقام معظم رهبری در‌خصوص سبک زندگی اسلامی - ایرانی اظهار داشت: متأسفانه باید بگویم رگه‌هایی از سبک زندگی غربی در جامعه ایرانی رسوخ کرده است و این به دلیل روند پرسرعت مدرنیزاسیون در کشور در مقطع خاصی از تاریخ معاصر کشورمان است. در واقع حکومت پهلوی با ولعی خاص در پی مدرن کردن کشور بدون توجه به ریشه‌های فکری تمدن ایرانی - اسلامی بود و این بلیه دامان کشور را تا به حال که 33 سال از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد، گرفته است.

وی تصریح کرد: اگر ما در علم و فناوری پیشرفت کنیم، اما سبک زندگی ما اسلامی - ایرانی نباشد، هیچ ارزشی ندارد. ما پیشرفتی را می‌خواهیم که در قالب یک تمدن اسلامی شکل گرفته باشد. یک جامعه مصرف گرای منفعت‌طلب لذت‌جویی که در تکنولوژی پیشرفت کرده باشد به هیچ وجه الگوی مناسبی برای ما نیست. شیوه و سبک زندگی غربی ما را به دروازه‌های تمدن اسلامی نخواهد رساند.


قوا باید به فکر تقویت یکدیگر باشند


استاد خسروپناه با اشاره به بخش دیگری از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم شهرستان شیروان که حفظ ثبات و آرامش سیاسی کشور را به مسئولان سفارش کردند، اظهار داشت: به هر حال پیشرفت و تعالی یک جامعه بدون استقرار و ثبات سیاسی و اجتماعی آن جامعه امکانپذیر نیست. بویژه مسئولان باید مراقب باشند طوری با هم برخورد نکنند که به تضعیف یکدیگر و به واقع تضعیف نظام اسلامی منجر شود.همه قوا باید به فکر تقویت یکدیگر باشند و اگر نقد و اشکالی به یکدیگر دارند در کنار یکدیگر بنشینند و با تفاهم مسائل را حل کنند. امروز کشور در شرایط بسیار حساسی به سر می‌برد. به هر حال هیچ انسان یا نهادی خالی از اشکال نیست. اما با جدل و رفتارهای غیراخلاقی نمی‌توان کشور را پیش برد و همین اختلافات باعث می‌شود که دشمن سوءاستفاده کند و جامعه تضعیف شود.

حجت‌الاسلام خسروپناه در ادامه اظهار داشت: در ماجرای فتنه دشمن وقتی دید در داخل نظام فضا متشنج است گستاخ شد و طمع کرد بلکه بتواند از این فضای متشنج ضربه‌ای به نظام بزند. هر چند به لطف خدا و به یاری امام زمان(عج) نتوانست ضربه کاری بزند اما ضربه‌ای هر چند کوچک را وارد کرد و این هوشیاری همه مسئولان و دلسوزان نظام را می‌طلبد که بدانند در این شرایط حساس مصالح نظام از هر چیز دیگری مهمتر است.شما به خاطر دارید پیش از انتخابات سال 88 طرفداران نامزدها به خیابان‌ها می‌آمدند و شعار می‌دادند و هیچ گونه درگیری میان مردم نبود. یک فضای با آرامش و منطقی بر جامعه حاکم بود. اما پس از انتخابات برخی اشخاص و جریان‌ها باعث شدند جامعه دچار التهاب شود و دشمن کوشید از این آب گل‌آلود ماهی بگیرد و فرصت مناسبی برای رسوخ منافقین و سلطنت‌طلب‌ها پیش آمد. هر قدر رهبر معظم انقلاب هشدار دادند که مراقب دشمن باشید عده‌ای گوش نکردند و انتخابات با آن عظمت را به کام ملت تلخ کردند.
این استاد حوزه و دانشگاه پیش آمدن و گستاخ شدن دشمن را در این مقطع به دلیل امیدواری‌ای که از همان ندانم‌کاری برخی جریانات به دل دشمن افتاد دانست و افزود: فتنه سال 88 این پیام را به دشمن داد که اگر فشارها را بیشتر کنند اختلافات میان جریان‌های سیاسی شدت می‌گیرد.
مردم نشان داده‌اند خستگی را خسته می‌کنند.اما رهبر معظم انقلاب در سفر اخیر تأکید کردند، تریبون‌دارهایی که دائماً القا می‌کنند مردم خسته‌اند خودشان خسته شده‌اند، بنابراین القای خستگی و ناامیدی خیانت به مردم و کشور است. این مردم ثابت کرده‌اند که خستگی را خسته می‌کنند و متأسفانه برخی برای به دستگیری قدرت حاضرند مصالح نظام را ذبح کنند. واقعاً مسئولان نظام در حال زحمت کشیدن هستند و این خدمات را زیر این حجم گسترده فشار و تحریم دشمن نباید نادیده گرفت.

منبع روزنامه ایران