عضو گروه کلام اسلامی/

حجت‌الاسلام دکتر مهدی عبدالهی

نوشته شده در تاریخ ۱۱:۵۰:۰۰ ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ و در حوزه های اعضای هیأت علمی - ۰ نظر
حجت‌الاسلام دکتر مهدی عبدالهی
مهدی عبدالهی کارشناسی ارشد فلسفه از مؤسسه امام خمینی قدّس سرّه با پایان‌نامه «کمال نهایی انسان و راه تحصیل آن از منظر ملاصدرا» و دکتری خود را از دانشگاه باقرالعلوم (ع) با دفاع از رساله «نقد و بررسی انسجام‌گروی در توجیه با تکیه بر آرای کیث لرر» ...

 مهدی عبداللهی به سال 1357ش در شهرستان مراغه متولد شد. دوران تحصیل خود تا پایان دوره دبیرستان را در همین شهر پشت سر نهاده، در سال 1375ش پس از اخذ دیپلم ریاضی، با وجود قبولی در کنکور سراسری، تحصیل در حوزه علمیه قم را بر دانشگاه ترجیح داده، تحصیل علوم دینی را در مدرسه علمیه شهیدین آغاز نمود.


تحصیلات حوزوی و دانشگاهی
دروس دوره شش ساله «مقدمات» را در کمتر از چهار سال پشت سر نهاده، دروس فقه و اصول مقطع «سطح» را از محضر اساتیدی چون حضرات آقایان آیت الله استادی، حجۀ الاسلام جزایری و حجۀ الاسلام صرامی بهره بردم. سپس وارد مقطع «خارج» شده پس از پنج سال استفاده از محضر اساتیدی چون حضرات آقایان آیت الله اسلامیان، آیت الله نیازی و حجۀ الاسلام بیگدلی همینک در حال تدوین رساله سطح چهار حوزه علمیه هستم.
از سال 1384ش با قبولی در مؤسسه امام صادق علیه‌السلام دوره آموزشی سطح سه رشته تخصصی کلام اسلامی را نیز با استفاده از محضر اساتید ارجمندی همچون حجۀ الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه، حجۀ الاسلام و المسلمین ربانی، حجۀ الاسلام ملک حسینی پشت سر نهادم.
از سال 1379ش تا 1388ش در رشته فلسفه مؤسسه امام خمینی قدّس سرّه مشغول به تحصیل شده، در سال 1388ش با دفاع از پایان‌نامه خود با عنوان «کمال نهایی انسان و راه تحصیل آن از منظر ملاصدرا» در مقطع کارشناسی ارشد از این مرکز فارغ التحصیل شدم. در همان سال در آزمون ورودی مقطع دکتری رشته فلسفه (گرایش حکمت متعالیه) در دانشگاه باقرالعلوم علیه‌السلام شرکت کرده، به عنوان نفر اول این آزمون وارد این دانشگاه شدم. دوران تحصیل این دانشگاه را با معدل 20 پشت سر نهاده، در نهایت در فروردین 1392ش با امتیاز عالی و نمره 20 از رساله دکتری خود با عنوان «نقد و بررسی انسجام‌گروی در توجیه با تکیه بر آرای کیث لرر» دفاع کردم.
در مباحث فلسفی، دروسی هم‌چون بدایۀ الحکمۀ، نهایۀ الحکمۀ، اشارات، الهیات شفاء، حکمۀ الإشراق، شواهد الربوبیۀ، اسفار را از محضر اساتید گرانقدری هم‌چون حضرات آقایان حجۀ الاسلام دکتر هادی صادقی، حجۀ الاسلام دکتر احمد ابوترابی، حجۀ الاسلام احمد دعاگو، حجۀ الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، استاد عبدالرسول عبودیت، حجۀ الاسلام و المسلمین یدالله یزدان‌پناه و آیت الله غلامرضا فیاضی به قدر توان خود بهره‌مند شده‌ام. در معرفت‌شناسی از محضر استاد حجۀ الاسلام و المسلمین محمد حسین‌زاده و نیز فلسفه غرب را از اساتیدی چون آقایان دکتر محمدعلی عبداللهی، دکتر رضا برنجکار، دکتر علی افضلی، دکتر حسین غفاری و دکتر سلیمان‌حشمت استفاده کرده‌ام.
در کنار تحصیل، توفیق تدریس فلسفه و کلام نیز داشته‌، دروسی چون تاریخ فلسفه اسلامی، فلسفه مقدماتی، فلسفه دین و کلام جدید، تاریخ فلسفه غرب، زبان تخصصی (معرفت‌شناسی، فلسفه دین و فلسفه عرفان)، بدایۀ الحکمۀ و آموزش فلسفه را تدریس کرده‌ام. در منطق نیز کتاب‌هایی چون المنطق، الجوهر النضید و شرح الشمسیۀ را تدریس کرده‌ام.


آثار علمی:
الف) کتب
1. کتاب «خداشناسی» در مجموعه چلچراغ حکمت انتشار سال 89 توسط کانون اندیشه جوان
2. کتاب «کمال نهایی انسان و راه تحصیل آن از دیدگاه فیلسوفان اسلامی» انتشار 90 توسط موسسه امام خمینی.
این کتاب در سال 1391ش در همایش «کتاب سال حوزه» در گروه فلسفه و کلام به عنوان کتاب برگزیده انتخاب شد.
3. تحقیق و نگارش کتاب «جلد سوم از شرح جلد اول اسفار آیت الله مصباح یزدی» در حال طی مراحل انتشار
4. تحقیق و نگارش کتاب «جلد چهارم از شرح جلد اول اسفار آیت الله مصباح یزدی» در شرف اتمام
5. مجموعه مقالات با عنوان «شریعتی؛ دین و جامعه» به همراه جناب حجۀ الإسلام و المسلمین خسروپناه انتشار سال 1392


ب) مقالات
1. مقاله «پژوهشی در چیستی کلام جدید»، شماره 15 مجله علمی ـ پژوهشی اندیشه نوین دینی
2. مقاله «اتحاد نفس با عقل فعال از دیدگاه صدرالمتألهین»، شماره 21 مجله علمی پژوهشی آینه معرفت
3. مقاله «خدا در اندیشه هگل» شماره 78 مجله کلام اسلامی
4. مقاله «فلسفه فلسفه دین» شماره 61 مجله علمی پژوهشی قبسات
5. مقاله «Philosophy of Philosophy of Religion» به زبان انگلیسی در مجله علمی پژوهشی جاودان خرد ش19 تابستان 1391
6. مقاله «وحدت شخصی وجود و شواهد دینی آن» ش31 زمستان 1391 علمی پژوهشی اندیشه نوین دینی
7. مقاله «بنیادهای فلسفی علوم انسانی» شماره 64 علمی پژوهشی قبسات
8. مدخل «نبوت عامه» برای دانشنامه قرآن کریم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
9. مقاله «نقش فلسفه در تکامل انسان» در مجموعه مقالات روز جهانی فلسفه 1389
10. مقاله «تأملی در دیدگاه گوتلب فرگه درباره معنا» شماره 42 مجله تخصصی ذهن
11. مقاله «هدف و روی¬کرد در تربیت اخلاقی» منتشره در مجموعه مقالات همایش علامه طباطبایی، فیلسوف علوم انسانی سال 1390
12. تدوین شش درس از کتاب «مباحث جدید کلامی و فلسفه دین» با عناوین: دین‌پژوهی و     رشته‌های آن، تصور خدا، انواع براهین اثبات وجود خدا، چیستی دین، بررسی تعاریف دین
13. تدوین بخش «کمال انسان» از کتاب انسان‌شناسی اسلامی با همکاری جمعی از محققان منتشره توسط نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها سال 1391
14. «اشکال ثبوتی بر نظریه نصب ولی فقیه و پاسخ به آن» شماره 124 مجله علمی- ترویجی معرفت
15. «عوامل تحصیل کمال از منظر صدرالمتألهین» در شماره 3 مجله علمی تخصصی معرفت اخلاقی
16. «تجربه دینی از دیدگاه امام خمینی قدّس‌سرّه» (در شرف انتشار از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی.
17. مقاله «کمال نهایی انسان از منظر فلسفه اسلامی و اندیشه غربی» انتشار در مجموعه مقالات همایش ملی مبانی فلسفی علوم انسانی سال 1391
18. مقاله «وجود از منظر کانت» انتشار در ش10 مجله علمی تخصصی آیین حکمت زمستان 1390
19. تحقیق «مبانی فلسفی نظام جمهوری اسلامی» از پروژه تحقیقاتی «مانیفست نظام جمهوری اسلامی» به سفارش نهاد ریاست جمهوری (اتمام طرح در سال 1389)
20. سه مقاله «روشن‌فکری یا پیامبری»، «امامت اجتماعی یا ماوراءالطبیعی« و «غرب‌شناسی» در کتاب شریعتی؛ دین و جامعه.