به قلم دکتر احد فرامرز قراملکی

کتاب «نظریه اخلاقی محمد بن زکریای رازی» منتشر شد

نوشته شده در تاریخ ۱۱:۰۶:۰۰ ۱۳۹۱/۱۱/۱۱ و در حوزه های تازه‌های نشر - ۰ نظر
کتاب «نظریه اخلاقی محمد بن زکریای رازی» منتشر شد

کتاب «نظریه‌های اخلاقی محمد بن زکریای رازی» با قلم دکتر احد فرامرز قراملکی به همت مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به بهای ۱۶۰۰۰ تومان ..

کتاب «نظریه‌های اخلاقی محمد بن زکریای رازی» با قلم دکتر احد فرامرز قراملکی به همت مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شد.
گفتنی است که این کتاب از نخستین اثر از مجموعه پژوهش‌هایی است که با عنوان دید‌گاه‌های اخلاقی دانشمندان مسلمان منتشر خواهد شد.
در مقدمه این کتاب، دکتر قراملکی نگاشته است: «اخلاق نزد محمد بن زکریای رازی نه مشتی پند و پیمان بلکه برنامه پیشگیری،‌بهبود و درمان است. او همان‌گونه که ادعا می‌کند در عمل نیز طبیانه به اخلاق روی می‌آورد و چرایی و چگونگی اخلاق را با الگوی طب‌انگاری اخلاق پاسخ می‌دهد: همان‌گونه که فرد بیمار در جسم و امور جسمانی به پزشک مراجعه می‌کند، فرد بیمار در نفس نیز به عالم اخلاق روی می‌آورد. ضرورت اخلاق در نظریه رازی جز یک مبنا ندارد: مهربان بودن با خود و شفقت بر نفس. کسی که با خود مهربان است و او برای خود مهم است،‌ دغدغه سلامت جسم و نفس او را به برنامه بهداشت و بهبود در هر دو زمینه می‌‌کشاند. نظریه اخلاقی رازی را بر حسب طبقه‌بندی رایج از مکاتب اخلاقی می‌توان نظریه غایت‌گرا دانست که با محاسبه لذت – رنج تکالیف اخلاقی را بر مبنای خودگرایانه ترسیم می‌کند.»
این کتاب در هفده فصل نگاشته شده است که عبارتند از: رازی و اخلاق‌پژوهی،‌ رازی‌شناسی و مطالعات معطوف به نظریه اخلاقی وی،‌ آموزه‌های اخلاقی طب روحانی، اخلاق هنجاری سیره فلسفی،‌ اخلاق پزشکی: پژوهش و درمان،‌ ویژگی‌های نظریه‌ اخلاقی رازی،‌ مفهوم‌سازی رازی از لذت و منابع آن،‌ ماجرای تعریف رازی از لذت در تمدن اسلامی، اخلاق سلامت‌محور،‌ اپیکوریسم: تفسیر تحویلی‌نگر از نظریه اخلاقی رازی،‌ شناخت عیب‌های خویش،‌ تحلیل دیدگاه رازی از عشق،‌ دوستی در پرتو مقایسه با دیدگاه مولوی، تحلیل رازی در عجب در پرتو مقایسه آن با دیدگاه غزالی، تحلیل حسد در نظام اخلاقی رازی،‌ تحلیل رازی از دروغ‌گویی، خشم وشهوت،‌ مرگ و مرگ‌اندیشی نزد رازی.
بنا به گزارش واحد خبر موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه،‌این کتاب در 1000 نسخه و به بهای 16000 تومان به بازار نشر وارد شده است و علاقه‌مندان جهت خرید این اثر با شماره  66970806 تماس داشته باشند.