نشریه ترنم حکمت منتشر شد

نوشته شده در تاریخ ۱۱:۴۴:۰۰ ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
نشریه ترنم حکمت منتشر شد
حکمت و فلسفه: نشریه ترنم حکمت «مجموعه‌ای از دستاوردهای سال ۱۳۹۳ مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران» منتشر شد.

نشریه ترنم حکمت که مجموعه‌ای از دستاوردهای سال 1393 مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران می‌باشد، منتشر شد.

آنچه در زیر می‌خوانید یادداشت سردبیر نشریه، خانم دکتر اعوانی می‌باشد.

سالنامه ترنم حکمت گزارش تفصیلی عملکرد مؤسسه در یک سال است. شماره پیش رو شامل فعالیت‌های علمی مؤسسه در سال 1393هجری است. آنچه در این شماره می‌خوانید بیش از هفتاد سخنرانی است که در این مدت در قالب همایش‌ها و کارگاه‌های تخصصی از سوی همکاران هیأت علمی مؤسسه و یا استادان خارج از مؤسسه ارائه گردیده و به همت همکاران ما در حوزه معاونت پژوهشی به صورت نوشتاری فراهم شده است. در کنار این همایش‌ها و کارگاه‌ها، نشست‌هایی در دستور کار مدیران گروه‌ها بوده و طبق برنامه تحقق یافته است. جلسات دوره‌ای گروه‌‌ها به ریاست مدیران محترم هر گروه، برگزاری کلاس‌های آزاد تکمیلی و کلاس‌های رسمی دکتری توسط اساتید مؤسسه، و نیز راهنمایی یا مشاورة رساله‌های درون‌ موسسه‌ای و بیرون از مؤسسه از جمله فعالیت‌‌هایی است که مجال طرح‌شان در ترنم حکمت فراهم نیست. در طول سال هر یک از اعضای هیأت علمی با روی گشاده میزبان دانشجویان دکتری فلسفه‌اند که برای موضوع رسالة خود نیازمند معرفی منابع طبقه‌بندی‌ شده‌اند. میزبان کسانی هستند که معضل فکری ناگشوده‌ای در یکی از موضوعات کلامی، فلسفی، اخلاقی، نظری و... دارند. این گونه فعالیت‌ها در هیچ‌جا دیده نمی‌شود ولی تأثیرگذاری آن در جامعة دانشگاهی ما بسیار مشهود است.

به علاوه هر یک از اعضای هیأت علمی مؤسسه، طرح پژوهشی موظفی را در طول یک و یا بعضاً دو سال در دست انجام دارند و موضوع تخصصی پیشنهاد شده‌شان و مصوب در شورای مدیران مؤسسه را دنبال می‌کنند.

کلاس‌های آزاد مؤسسه یکی از رویدادهای نادر جامعه علمی ماست. هدف از برگزاری این کلاس‌ها که مورد استقبال زیاد قرار می‌گیرد آن است که مطالبی که در دانشگاه ناتمام می‌ماند، در این‌جا تکمیل می‌شود. مثلاً دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه که الاشارات و التنبیهات ابن‌سینا را در قالب دو واحد درس دانشگاهی یعنی حداکثر 16 جلسة یک‌ونیم ساعته و به میزان حداکثر 50 صفحه از آن را خوانده است، اگر بخواهد در تهران جایی را بیابد که کار آموزشی نیمه‌تمام الاشارات و التنبیهات ابن‌سینا و یا شرح خواجه یا شرح دیگری را به تمام برساند، مؤسسه این امکان را برای او فراهم می‌آورد. پاره‌ای از کلاس‌های آزاد مؤسسه با همکاری انجمن حکمت و فلسفة ایران برگزار می‌شود. بعضی نشست‌های مؤسسه نیز از جمله همایش خواجه نصیر (که چهارمین سال برگزاری را پشت سر گذاشت) و نیز همایش حاج‌ملاهادی سبزواری و بزرگداشت استاد آشتیانی با همکاری انجمن حکمت و فلسفه ایران برگزار شد.