سخنرانی آقای ابوالقاسم رحمانی در روز بزرگداشت حکیم خواجه نصیر الدین طوسی

پرسش از طبیعت نهایی عالم مهم ترین دغدغه فلاسفه پیش از سقراط بود

نوشته شده در تاریخ ۱۲:۲۶:۰۰ ۱۳۹۴/۱۲/۰۸ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
پرسش از طبیعت نهایی عالم مهم ترین دغدغه فلاسفه پیش از سقراط بود
این نشست چهارشنبه ۵ اسفند در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد

 

ابوالقاسم رحمانی، محقق و کتاب«شرح مطالع قطب الدین رازی»، دیگر سخنران این نشست بود  در ادامه مراسم اظهار کرد: کتاب تحریر الاصول هندسه اقلیدس مهم ترین کتاب در حوزه هندسه است که این اثر خواجه را وادار به خواندن آن کرد.

وی در ادامه به شرح کتاب یاد شده اشاره کرد و گفت: ما در حوزه علمیه قم در حال شرح و تحریر کتاب هندسه اقلیدس هستیم که فعلا به زبان عربی تدوین شده و به زودی به زبان فارسی نیز برگردانده می شود؛ این کتاب مشتمل بر 15 مقاله است که 13 مقاله آن از اقلیدس بوده و مقالات چهاردهم و پانزدهم از شاگردان اوست که خواجه هر 15 مقاله را در سال 645 قمری تحریر و تشریح کرده است و پس از آن نیز مورد اعتنا و توجه شاگردان او قرار گرفت.

رحمانی افزود: در این زمینه باید از دو مسیر سخن گفت نخست فلسفی که از تالس تا افلاطون بوده و مسیر دیگر ریاضی است که البته افلاطون هر دو این مسیر را به هم گره می زند و فلسفه طبیعیات خود را شکل می دهد و اقلیدس نیز این فلسفه طبیعیات را برای تالیف ریاضیات به کار می گیرد و حاصل ن می شود اصول اقلیدس.

وی خاطر نشان کرد: در مکتب فلسفه یونان مهم ترین پرسشی که فلاسفه آن پیش از سقراط مطرح می کردند، این بودکه طبیعت نهایی عالم چیست و تالس نخستین کسی بود در صدد پاسخگویی به این سوال برآمد.

لازم به ذکر است کتاب شرح مطالع قطب الدین رازی آقای ابوالقاسم رحمانی، کتاب شایسته تقدیر در جشنواره کتاب سال 1394 و کتاب برتر در جشنواره کتاب حوزه انتخاب شده است.