سخنرانی دکتر استاد محمد حسین نائیجی در روز بزرگداشت حکیم خواجه نصیر الدین طوسی

با وجود اعتقاد به ۱۰ عقل نزد مشائیان خواجه نصیر را عقل حادی عشر خواندند

نوشته شده در تاریخ ۱۲:۲۵:۰۰ ۱۳۹۴/۱۲/۰۸ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
با وجود اعتقاد به ۱۰ عقل نزد مشائیان خواجه نصیر را عقل حادی عشر خواندند
این نشست چهارشنبه ۵ اسفند۱۳۹۴ در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد

استاد نائیجی در ابتدای سخنرانی خود در روز بزرگداشت خواجه نصیر با قرائت آیاتی از کلام الله مجید در خصوص مشاهده آسمان و ستارگان و لزوم تفکر در آن‌ها، اظهار داشتند که شالوده آسمان بر نظم است و فهم این آیات مبتنی بر فهم نظم و ترتیب عوالم است و خردمندان با مشاهده این نظم و نظام به خدا می‌رسند. امروزه هر پدیده‌ای در جهان و حتی خود جهان به ریاضی قابل بیان است و نمونه آن کامپیوتر است که واقعیات را به زبان ریاضی بیان می‌کند.


ایشان در ادامه افزودند  خواجه شخصیت بسیار والایی داشتند و در تمام علوم زمان خود سرآمد بودند تا جایی که با وجود اعتقاد مشائیان به 10 عقل وی را عقل حادی عشر خواندند البته گرایش به ریاضی در کارهای او بیشتر است هرچند که در مدارس عرفانی تحصیل کرده است.


استاد نائیجی ادامه داد علمای زیادی در باب فهم اعجاز قرآن کار کرده و زحمات بسیاری کشیده‌اند و در جمال حضرت حق غرق شده‌اند ولیکن عرصه جستجو و تفحص  هم در واقع ورق زدن عالم حق است و عرفا به دنبال حقایق عالم هستند و اگر کسی تمام عمر را نیز در کشف حقایق عالم کار کند مأجور است.

نائیجی در ادامه به دو مورد از اعجاز محاسباتی اشاره کردند و گفتند، در ریاضی پیدا کردن دو نقطه روی یک  نصف النهار بسیار مشکل است و مواردی را اشاره کرد که با محاسبه اشتباه نصف النهار برای محاسبه محیط زمین ریاضی‌دانان گذشته محیط زمین را به جای 40000 کیلومتر 76000و یا 150000 کیلومتر نیز بیان کرده‌اند ولی خواجه نصیر محاسبات دقیقتری دارد. حتی بنا شدن دیواری در مسجد ذوقبلتین توسط پیامبر برای محاسبه ظهر شرعی وقیقاً روی نصف النهار مکه از جمله اعجازهای آن حضرت است. ایشان با استفاده از سایه این دیوار و استفاده از علم مثلثات در آن زمان به مردم گفته بودند که در زمان انطباق سایه بروی خود دیوار ظهر است و ایجاد زاویه 45 درجه بین سایه و دیوار وقت فضیلت در نماز عصر می‌باشد.