پنجمین شماره سالنامه "ترنم حکمت" منتشر شد.

نوشته شده در تاریخ ۱۲:۰۵:۰۰ ۱۳۹۵/۰۴/۰۶ و در حوزه های انتشارات - ۰ نظر
پنجمین شماره سالنامه "ترنم حکمت" منتشر شد.
نشریه ترنم حکمت «مجموعه‌ای از دستاوردهای سال ۱۳۹۴ مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران» منتشر شد.

نشریه ترنم حکمت که مجموعه‌ای از دستاوردهای سال 1393 مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران می‌باشد، منتشر شد.

آنچه در زیر می‌خوانید یادداشت سردبیر نشریه، خانم دکتر اعوانی می‌باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم
بحمدالله؛ آنچه پیش رو دارید پنجمین شمارة سالنامة «ترنم حکمت» است که گزارش تفصیلی منتخباتی از فعالیت‌های مؤسسة پژوهشی حکمت و فلسفة ایران در سال 1394 هجری است. هدف از انتشار با تیراژ محدود سالنامه مستند کردن این فعالیت‌ها برای فلسفه‌پژوهان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است که می‌خواهند بعدها از میان موضوعاتی که در مؤسسه، در قالب سخنرانی‌ها، همایش‌ها، همکاری‌های بین‌المللی و نیز انتشارات و... صورت گرفته، برای تحقیق، مقاله، یا رساله خود موضوعاتی بیابند و یا به شنیده‌های خود در جلسات علمی- پژوهشی مؤسسه ارجاع بدهند.


در برگزاری همایش‌های ملی، دو همایش به صورت سالانه جزو فعالیت‌های تخصصی و دائمی مؤسسه محسوب می‌شود:
  اول؛ همایش روز جهانی فلسفه که مطابق عرف بین‌الملل، معادل تاریخ ما در آخرین هفتة ماه آذر برگزار می‌شود و هر سال به یک موضوع خاص اختصاص می‌یابد که در سال 1394 با عنوان «حکمت و معنویت» برگزار شد. و دوم؛  برگزاری همایش ملی بزرگداشت خواجه نصیر‌الدین طوسی (زادة 5 اسفند 579 در توس) معروف به «استاد البشر»، حکیم، فیلسوف، فقیه، متکلم، ریاضی‌دان و منجم و محی علوم اسلامی- ایرانی در دوران مغول). این همایش فلسفی، علمی و اخلاقی در سطح ملی، هر سال با یک عنوان تخصصی روز پنجم اسفند برگزار  می‌شود. پنجمین همایش خواجه‌نصیر در سال 1394 برگزار شد و به عون و قوه الهی در سال‌های بعد نیز ادامه خواهد یافت.


از دیگر فعالیت‌های مستمر و سالانة مؤسسه، برگزاری سخنرانی‌های اعضای هیأت علمی هر دو هفته یک بار است. معمولاً موضوع این نشست‌های درون مؤسسه‌ای حول محور عنوان طرح‌های پژوهشی موظف هر یک از اعضاست. در عین حال چنانچه در خصوص همان موضوع یا بخشی از آن، یک دانشجوی دکتری مشغول نوشتن رساله باشد یا محققی در همان زمینه کار تحقیقی انجام دهد، از ایشان نیز جهت شرکت در جلسه دعوت می‌شود.
از جمله کارهای مداوم و مستمر مؤسسه، برگزاری کلاس‌های آزاد در سطح کارشناسی ارشد است که در کشور نظیر آن در جایی دیده نمی‌شود. پاره‌ای از این کلاس‌ها (بخشی که روزهای سه شنبه برگزار می‌شود) همکاری انجمن حکمت و فلسفة ایران را نیز به همراه دارد و برای شرکت در آن وجهی دریافت نمی‌شود ولی در هر سال، دو ترم و هر ترم مراحل ثبت‌نام دارد.
ما معتقدیم تحصیلات تکمیلی در واقع همین کلاس‌هاست که مکمل کلاس‌های دانشگاهی در رشتة فلسفة اسلامی، فلسفه و سایر رشته‌های مربوط به فلسفه نظیر کلام و فلسفة اخلاق و... محسوب می‌شود. در طول سال تحصیلی 1394 مؤسسه بیش از 17 عنوان کلاس آزاد داشت. برنامه ‌کلاس‌های آزاد در انتهای ترنم حکمت آمده است.
هر عضو هیأت علمی اجرای یک طرح پژوهشی را در قالب کار موظف در دستور کار خود دارد. در صورت انجام کار موظف، می‌تواند در قالب طرح غیرموظف نیز با مؤسسه طبق ضوابط با مؤسسه قرارداد منعقد نماید. همة طرح‌نامه‌های طرح‌ها خواه موظف و یا غیرموظف قبل از اجرا می‌باید در دو مرحلة طرح‌نامة اجمالی و تفصیلی در شورای پژوهشی، تصویب شود.


در طول سال هر یک از اعضای هیأت علمی میزبان دانشجویان دکتری فلسفه‌اند که برای موضوع رسالة خود نیازمند معرفی منابع طبقه‌بندی شده هستند، یا بدون اینکه استاد راهنما یا استاد مشاور رساله باشند، بهترین راهنمایی‌ها را به دانشجو ارائه می‌دهند و بدین ترتیب در ارتقاء سطح کیفی دانشجویان رشتة فلسفه در دانشگاه‌های کشور تأثیرگذارند.
از ویژگی‌های این شماره از ترنم حکمت، فعالیت‌های بخش بین‌الملل است که نسبت به سال‌های پیش گسترده‌تر بوده است. در پنجم مهرماه 94 با همکاری مؤسسه فرهنگی یونس امره ترکیه «همایش فلسفه معاصر در ایران و ترکیه» برگزار شد که استقبال فلسفه‌پژوهان و دانشجویان دکتری از آن چشمگیر بود و ان‌شاءالله  مقالات ارائه شده در این همایش در سال 95 به دو زبان فارسی و ترکی انتشار خواهد یافت. حضور ریچارد استون دبیر بخش بین‌الملل مجله ساینس در مؤسسه و برگزاری کارگاه سه روزه‌ ژورنالیسم علمی برای حدود پنجاه دانشجوی منتخب، از دیگر فعالیت‌های بین‌المللی مؤسسه است.  در ترنم حکمت دیدارهایی که متفکران و صاحب‌نظران از مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران داشته‌اند و نیز دیدارهایی که اعضای هیأت علمی مؤسسه از مراکز علمی دنیا و گفتگوهایی که با صاحب‌نظران جهان داشته‌اند،‌ به اجمال گزارش شده است.
بخش دانشجویان دکتری نیز یکی از بخش‌های فعال مؤسسه است. این مؤسسه طبق روال همیشگی نگاهش به دانشجو اصلاً کمّی نیست و همة همّ خود را صرف ارتقاء کیفی دانشجویان خود می‌کند.  در حال حاضر تعداد دانشجویان مؤسسه بدین شرح است: فلسفه و کلام اسلامی (5 دانشجو)، فلسفة غرب (5 دانشجو)، فلسفة علم (5 دانشجو)، کلام (1 دانشجو)، حکمت متعالیه (2 دانشجو).


بر خود وظیفه می‌دانم که از جناب دکتر خسروپناه که امکان جمع‌آوری و چاپ فعالیت‌های مؤسسه را به صورت سالانه در یک مجلد به ما داده‌اند، سپاسگزاری کنم. بدیهی است برای تحقق صورت نهایی این مجموعه  که به صورت مجلد  پیش رو دارید، گروهی دست به دست هم داده و تلاش مستمر داشته‌اند. در رأس همه سرکار خانم کاظم‌پور هستند که در کنار سایر کارها، از جمله دفتر نشریة جاویدان‌خرد (نشریة تخصصی حکمت، که یازده سال از فعالیت خود را پشت سر گذاشته است) آن را در برنامة کار خود گذاشتند. از همه کسانی که در به ثمر نشستن این شماره نقش داشته‌اند، ‌صمیمانه تشکر می‌کنم و برای همه آرزوی توفیق افزون دارم. والحمدلله اولاً و آخراً.

                                                                                                                شهین اعوانی
                                                                                 معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی

 

فهرست مطالب سالنامه ترنم حکمت شماره پنجم: گزارش تفصیلی عملکرد مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در سال 1394