آئین گرامیداشت «روز قلم» برگزار شد.

نوشته شده در تاریخ ۱۴:۳۱:۰۰ ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
آئین گرامیداشت «روز قلم» برگزار شد.
چهاردهم تیر ماه هر ساله در ایران با عنوان روز قلم گرامی‌داشته می‌شود و به همین مناسبت عصر روز گذشته(دوشنبه ۱۴تیرماه۱۳۹۵) آئین گرامیداشت «روز قلم» از سوی مؤسسه خانه کتاب برگزار شد.

عصر روز گذشته(دوشنبه 14تیرماه1395) آئین گرامیداشت «روز قلم» از سوی مؤسسه خانه کتاب و با حضور دکتر علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ دکتر سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛دکتر شهین اعوانی معاونت پژوهشی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، دکتر مجید غلامی‌جلیسه، مدیرعامل خانه کتاب و اهالی قلم برگزار شد.
در این مراسم دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر شهین اعوانی به ایراد سخنرانی پرداختند.
ابوالقاسم رحمانی آملی، مصحح و محقق «لوامع الاسرار فی شرح مطالع الانوار»، که کتاب وی از شایستگان تقدیر سی و دومین و سی و سومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و برگزیده کتاب سال حوزه انتخاب شده بود نیز حضور داشت. در این مراسم از ایشان و نیز از تمامی شایستگان تقدیر کتاب سال 1393 و 1394 تقدیر به عمل آمد.
در ادامه این جلسه خانم دکتر اعوانی به عنوان سخنران پیشنهاداتی را در زمینه بازنگری جدی در شیوه و اهداف داوری‌های کتاب به دکتر علی جنتی دادند و در خصوص داوری های صورت گرفته در سی و دومین و سی و سومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران انتقاداتی داشتند و گفتند: هر گونه داوری‌های کتاب باید بیشتر کیفی شود. سیطرة کمیت در کتاب‌ها و مقالات سبب شده تا کیفیت به حاشیه رانده شود. گزارش ارائه شده توسط جناب وزیر محترم، به عیان حاکی از آن بود که نوآوری‌ در کتاب‌ها یا اصلاً نیست و یا بندرت است و این نکته می‌باید یکی از نکات کلیدی کیفی در ارزیابی کتاب باشد.

آقای ابوالقاسم رحمانی نویسنده کتاب «لوامع الاسرار فی شرح مطالع الانوار» نیز بعد از این جلسه اظهار داشتند مطالبی که خانم اعوانی اشاره کردند خواسته اصلی بنده نیز بود. و افزود جای تعجب است که چرا داوران کتاب واکنش دکتر ضیاء موحد و دکتر یوسف ثانی را در مورد این اثر ندیده‌اند در حالی که انتظار از اهل فن بیشتر از این بود.
ایشان همچنین اظهار داشتند: البته این نکته را نه به زبان اعتراض بلکه درخواست بیان می‌کنم که انتظار می‌رفت در خصوص داوری این اثر از اعضای مؤسسه حکمت و فلسفه که مشورت گرفته می‌شد. چرا که افراد متخصص در این زمینه در این موسسه کم نبودند، و در این صورت جانب انصاف بیشتر رعایت می‌شد.
در این مراسم همچنین از شایستگان ‌تقدیر سی‌ودومین و سی‌وسومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشکر به عمل آمد.