سفر رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به هند

نوشته شده در تاریخ ۱۶:۱۰:۰۰ ۱۳۹۵/۰۴/۲۸ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
سفر رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به هند
دکتر عبدالحسین خسروپناه در دهه سوم ماه مبارک رمضان ضمن سفر به هند برگزاری دوره کلاس‌های عرفان عملی در اسلام برای استادان دانشگاهی، قرارداد همکاری پژوهشی با انجمن پژوهش فلسفه هند امضاء نمودند...

دکتر عبدالحسین خسروپناه دهه سوم ماه مبارک رمضان را همراه با هیأتی ایرانی به منظور توسعه فرهنگ و معارف شیعی و اسلامی و برگزاری یک دوره کلاس "عرفان عملی در اسلام" به هند سفر کردند.

اولین جلسه این دوره که برای استادان دانشگاهی و حوزوی هندی و ایرانی در دهلی نوبرگزار شد،  به  موضوع تبیین عرفان اسلامی و مسایل عرفان نظری به عنوان مقدمه عرفان عملی اختصاص داشت.

دومین جلسه درس عرفان عملی در اسلام با تبیین اسفار اربعه و معرفی کتابهای عرفان عملی و معرفی عرفان ادبی و سبک های شعری یعنی سبک خراسانی سبک عراقی سبک هندی یا اصفهانی و سبک کلاسیک و شعر نو برگزار شد و سومین جلسه با عنوان منازل بدایات و ده منزل آغازین منازل السایرین خواجه عبدالله انصاری بود.

یکی از دستاوردهای بین المللی سفر رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به دهلی نو برگزاری جلسه مشترک رئیس انجمن پژوهش فلسفه هند پرفسور بهت و رئیس موسسه پژوهشی فلسفه ایران جهت فعالیت های مشترک فلسفی بین ایران و هند بود که در نتیجه آن تفاهم نامه پژوهشی مشترکی بین دو مرکز به امضاء رسید.

استاد خسروپناه در این سفر ضمن دیدار با پروفسور نقوی مدیر دپارتمان فلسفه و عرفان دانشگاه علیگر در دهلی نو از مراسم و آئین‌های هندو و همینطور معبد هندوها در دهلی نو، مزار شریف قاضی شهید سید نور الله شوشتری، مزار فرزند و نوه صاحب عبقات الانوار میر حامد حسین،میرزا محمدکامل دهلوی از علمای شیعه در هند و نویسنده کتاب نزهه اثنی عشریه دیدار کردند.

 

دکتر خسروپناه به دیدار آقای خسرو قاسم که نویسنده بیش از 100 جلد کتاب تصحیح و تحقیق و تالیف به زبان اردو و عربی در بیان فضایل اهل بیت علیهم السلام می‌باشد رفتند.

همچنین در این سفر رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت وفلسفه ایران در مساجد شیعی دهلی نو حاضر شدند و نماز جماعت را در آن محل اقامه کردند و با ایتام و مستمندان شیعه‌ی هندی ملاقات و گفتگو داشتند و در حسینیه بزرگ اصلاح المومنین دهلی نو در جمع شیعیان و طلاب قاری قران حضور پیدا کردند.