سخنرانی حجت‌الاسلام خسرو‌پناه رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران در حرم امام حسین(ع) در ششمین همایش بین‌المللی دانشجویان جهان اسلام

نوشته شده در تاریخ ۰۸:۳۹:۰۰ ۱۳۹۶/۰۸/۲۱ و در حوزه های تک صفحه ای - ۰ نظر
سخنرانی حجت‌الاسلام خسرو‌پناه رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران در حرم امام حسین(ع)  در ششمین همایش بین‌المللی دانشجویان جهان اسلام
حکمت و فلسفه: سخنرانی حجت‌الاسلام خسرو‌پناه رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران در حرم امام حسین(ع) در ششمین همایش بین‌المللی دانشجویان جهان اسلام

زیارت امام حسین(ع) راه توبه را باز و گناهان آینده را هم پاک می‌کند

🔸حجت‌الاسلام خسرو‌پناه رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران در ششمین همایش بین‌المللی دانشجویان جهان اسلام که در حرم امام حسین(ع) برگزار شد با اشاره به لزوم زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین گفت: روایات زیادی بر لزوم زیارت قبر امام حسین(ع) خصوصاً با پای پیاده داریم تا جایی که امام صادق(ع) می‌فرماید: زیارت امام حسین(ع) بر مرد و زن واجب است. امروز بسیاری از علما زیارت امام حسین(ع) را مستحب مؤکد می‌دانند.

🔸وی با‌بیان اینکه زیارت امام حسین(ع) راه توبه را باز می‌کند، گفت: در برخی روایات داریم که هر قدمی که برای امام حسین(ع) برداشته شود گناهانش پاک می‌شود حتی گناهان آینده هم با زیارت امام حسین(ع) پاک می‌شود، یعنی این زیارت راه توبه را باز می‌کند.

🔸خسرو‌پناه زیارت امام حسین(ع) در اربعین را نماد انسانیت دانست و گفت: راهپیمایی اربعین نماد شیعه و مسلمانان نیست بلکه نماد انسانیت است زیرا این راه‌پیمایی استمرار قیام امام حسین(ع) است. هدف امام از این قیام حکومت کردن نبود و حتی برای اشک ریختن ما هم نبود البته این ثمرات را داشت اما هدف زنده نگه داشتن اسلام بود.

🔸رئیس مؤسسه حکمت و فلسفة ایران اربعین را نماد وحدت مسلمانان دانست و گفت: در اربعین ایثار، گذشت و خدمت به خلق را مشاهده می‌کنید، اربعین باید نماد وحدت مسلمانان باشد. امروز امام حسین فراتر از تشیع اثر می‌گذارد و این اثر در مسیحیت و یهودیت و بودیسم هم دیده می‌شود. این افراد عاشق حکمت، فضیلت و عقلانیت امام حسین(ع) بودند.

🔸وی جهان امروز را مملو از رذالت دانست و گفت: امروز جهان تشنه فضیلت است چون مملو از رذالت شده است. امروز بهترین نعمت خدا پیام عاشورا و کربلا به جهان است و باید با این پیام زمینه ظهور را فراهم کنیم.

🔸دکتر خسرو‌پناه گفت: روزی که جابر به زیارت قبر امام حسین رفت در واقع اولین زائر امام بود، البته اهل بیت(ع) هم آمدند و سرها را با خود آوردند و در روز اربعین این سرها را بر پیکرها ملحق کردند، پیکرهایی که بر اثر تازیانه کبود شده هستند.