ابراهیمی‌دینانی در رونمایی از مستند "جهان بنشسته در گوشه ای":

استاد ثبوت؛ متواضع، بی‌ادعا اما پرمحتواست

نوشته شده در تاریخ ۲۲:۴۴:۰۰ ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
استاد ثبوت؛ متواضع، بی‌ادعا اما پرمحتواست
ابراهیمی دینانی در مراسم رونمایی از مستند زندگی «اکبر ثبوت» گفت: ایشان انسانی متواضع، بی‌ادعا اما پرمحتوا هستند و هرآنچه را به رشته تحریر درآورده اند عمیق و پرمحتواست.

به گزارش روابط عمومی موسسه و به نقل از خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از مستند «جهانی بنشسته در گوشه‌ای» ویژه بررسی زندگی وخدمات علمی و فرهنگی اکبر ثبوت، محقق و پژوهشگر باسابقه فلسفه و تاریخ، روزگذشته با حضور دکتر ذکیانی؛ رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و جمعی از استادان و علاقه‌مندان به حوزه اندیشه ایرانی و اسلامی، در سالن موسسه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم غلامحسین ابراهیمی دینانی، استاد فلسفه و حکمت اسلامی با قرائت بیتی از سعدی شیرازی به ایراد سخن در مقام علمی اکبر ثبوت پرداخت و گفت: به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل / و گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم…. مجلس امروز مزین است به نعمت حضور اندیشمند بزرگی چون استاد ایشان که از جمله دانشمندان ذی قیمت ما هستند.

وی در ادامه اضافه کرد: امروز بین علمای ما مسئله مهمی مطرح است و آن تفاوت بین مقام ثبوت و اثبات است. در حقیقت اثبات، مقام نمود و ثبوت، مقام واقع است؛ در حقیقت جناب استاد ثبوت به حکم «الأسماء تُنَزّل من السّماء» نامشان- یعنی ثبوت- بی‌حکمت نیست و این اسم تصادفی نیست.

ابراهیمی دینانی تأکید کرد: جناب استاد ثبوت دارای مقام ثبوتند و «ثبوت» ایشان بر «اثباتشان» می چربد. ایشان در علم و فلسفه و صداقت زبانزداند والبته با مرحوم شیخ آقابزرگ تهرانی هم نسبت نزدیک دارند، پس هم خود و هم خانوادشان از بزرگان ایران به شمار می‌روند.

مولف کتاب ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام ادامه داد: استاد ثبوت؛ متواضع، بی‌ادعا اما پرمحتواست و هرآنچه که به رشته تحریر درآورده هم عمیق وپرمحتواست و خدمات فراوانی را به جهان اسلام و عالم تشیع ارائه کرده است.

وی تأکید کرد: امروز آثاری نوشته می‌شود که خیلی از آنها بی‌محتوا اند؛ حال آنکه آثار استاد ثبوت جملگی مهم و تأثیرگذارند، او هم اهل دیانت است و هم اهل فلسفه و تاریخ؛ کسانی که فلسفه می‌دانند و تاریخ نمی‌دانند، کمبتشان لنگ است و در حقیقت استاد ثبوت با تسلط بر فلسفه و دین و تاریخ، ازجمله استادانی‌اند که منشا آثار مهمی در ایران بوده و هست

در ادامه مراسم مستند «جهانی بنشسته در گوشه ای» برای حاضران در جلسه پخش شد.

یادآور می شود در پایان از سوی دکتر ذکیانی به پاسداشت سال ها مجاهدت علمی استاد ثبوت با اهداء لوح و یادبود موسسه  از ایشان تقدیر به عمل آمد.